Foredrag 2025

Forårets foredrag

Onsdag d. 8. januar kl. 19.00 ”Grave og gravsten i slægtsforskningen”

”/ v. Ulrich Alster Klug

Døden var tidligere en væsentlig del af livet, og graven og gravstenen skulle bl.a. vise familiens status. Måden at gøre det på er skiftet gennem tiden, så gravsten ud over at være en kilde til slægtsforskningen også udgør kulturhistoriske minder. Under foredraget vil Ulrich give et rids af udviklingen i gravstedstraditionen og gravstene og desuden give eksempler på, hvor gravsten kan findes på nettet.

Fabrikant og garvermester Johannes              Eksempel fra protokol over Gravsteder

Longhis grav på den smukke og                        vedligeholdt ved Kommunens

velanlagte Assistens Kirkegård, Odense.         Foranstaltning.

 

Onsdag d. 12. februar kl. 19.00 ”Straffeakter og politiprotokoller”/ v. Michael Dupont

Hvad er en straffeakt, hvad kan man finde i en politiprotokol, og er en politiprotokol før 1919 det samme som en politiprotokol efter 1919?

Det – og meget andet – vil blive besvaret under foredraget, der ser nærmere på, hvordan man finder frem til straffesager og politisager.

I mange tilfælde kan man finde side op og side ned om ens forfaders mordsag, tyverisag, faderskabssag – eller hvad han nu måtte være indblandet i. Og protokollerne indeholder et væld af sager.

 

Onsdag d. 12. marts kl. 19.00 Generalforsamling,

  1. 1930 ”Sygehusarkiver” /v. Erik Kann.

Med udgangspunkt i den skelsættende forordning fra 1806 om sygehuse vil du i dette foredrag få et overblik over og indblik i kilderne fra dette kæmpestore område.

Foredragets er bygget op over praktiske eksempler, der giver dig et nært indblik i menneskeskæbner, der på godt og ondt kom i forbindelse med sygehusene. Således får du lov til at kigge med i den kirurgiske journal fra Kommunehospitalet i København og i den medicinske journal fra Randers sygehus.

 

Vi lægger også vejen forbi administrationen for at se, hvilke oplysninger vi har mulighed for at finde om de ansatte. Og til sidst skal vi få rede på, hvad arkivlovgivningen overhovedet giver lov til at se.

 

Journal-forside (foto øverst til højre).

Patientjournal fra Randers amtssygehus 1918 for gårdejer Anders Jensen, 48 år gammel, indlagt 11 dage fra 24. april – 6. maj 1918 til observation for problemer med hvirvlerne i rygsøjlen.

 

Temperatur (foto nederst til højre)

Skema med temperaturmålingerne for Anders Jensen under indlæggelsen. Den 30. april anlagdes et gipskorset. Da ”Bandagen var fuldstændig tør” den 6. maj, blev Anders Jensen udskrevet.

 

Onsdag d. 9. april kl. 19.00 ”Arkivgutterne”

Der er forplejning til dette foredrag

Rigsarkivet rummer en kolossal spændvidde af kilder til dansk historie. De overraskende og de lidt mere kulørte historier, den kilde, der med en skæv vinkel giver indsigt i vores fælles nyere historie, dem har foredragsholderne siden 2013 skrevet 250 af på Bagsiden af Politiken. Kenn Tarbensen og Jørgen Mikkelsen fortæller disse historier og beretninger under det fælles navn ”Arkivgutterne”. De fortæller om kuriosa, der passerer deres skriveborde, og de har dagligt som arkivarer, mange spændende historier mellem hænderne fra 1500-tallet til slutningen af 1900-tallet. Artiklerne viser, at der kan gemme sig mange interessante historier i arkivpakker med anonyme titler såsom ”Diverse sager” og ”Journalsager”. Og i talrige tilfælde har de fundet noget, der kan belyse aktuelle emner. Jørgen Mikkelsen er seniorforsker og arkivar ved Rigsarkivet i København, hvor hans vigtigste forskningsområde er dansk og europæisk byhistorie før 1850. Kenn Tarbensen er ligeledes seniorforsker og arkivar, men ved Rigsarkivet i Viborg, hvor hans vigtigste forskningsområde er dansk historie 1750-2000, dansk erhvervshistorie i 1900-tallet i internationalt perspektiv og udenlandske investeringer i dansk erhvervsliv.

Onsdag d. 14. maj kl. 17.00 Vi besøger Fængselsmuseet i Albertslund

Vi mødes præcis kl. 17.15 ved hovedindgangen på Egon Olsens Vej 2. Det er Østre for bolig, lige udenfor fængslet, til en guidet tur i museet, som varer 1-2 timer. Egenbetaling 160 kr. Der kan ikke købes kaffe så medbring selv drikkelse

Tilmelding til Gitte på gbh@genealogi-kbh.dk senest 1. april, men gør det gerne allerede nu – først til møllen. Max 50 personer.

Efterårets foredrag

Onsdag den 10. september kl. 19.00

Nyboder i 1700-tallet – Livet i 3. division, 8. kompagni v/ Jørn Benderfeldt

Hvem gemmer sig bag navnene i de gamle sømilitære protokoller? Hvordan var livet bag Nyboders gule mure – og hvad betød det at tjene kongen på havet og i havnen?

Denne aften tager Jørn Benderfeldt os med tilbage til 1700-tallets København, hvor saltvand, krudtrøg og disciplin satte rammerne for livet i flådens tjeneste. Med udgangspunkt i ét konkret kompagni – 3. division, 8. kompagni – kaster han lys over dagligdagen for menige og underofficerer i den dansk-norske flåde: deres arbejde, deres boliger, deres familier – og deres drømme. Gennem arkivmateriale og personhistorier bringes fortidens søfolk til live: mænd af kød og blod, der byggede skibe, sejlede i krig, og vendte hjem – hvis de var heldige – til en hverdag præget af slid, pligter og stærkt fællesskab i Nyboder. Et foredrag spækket med skæbnefortællinger og historisk indsigt – for alle med interesse for flådens historie.

Der er forplejning til dette foredrag

Onsdag d. 1. oktober kl. 19

Børsens historie – fra renæssancepalads til flammernes rov. v/ Anders Ravn Sørensen

Da dragespiret styrtede i flammer den 16. april 2024, mistede Danmark ikke blot en bygning – vi mistede et af vores stærkeste symboler på handel, magt og historie. Børsbygningen havde i over 400 år været et vartegn for dansk erhvervsliv og et tavst vidne til afgørende begivenheder og dramatiske opgør, der har formet det Danmark, vi kender i dag. Men Børsen er mere end erhverv og kapital – den rummer også fortællinger om kunst, arkitektur og kulturarv i verdensklasse. Kom og få historien om en af Danmarks mest ikoniske bygninger – og om de kræfter, idéer og mennesker, der har fyldt dens mure med liv.

Der er forplejning til dette foredrag

Onsdag den 12. november kl. 19.00

Hollændere på Amager – v/ Henning Sørensen

Kom med på en spændende rejse tilbage til 1500-tallet, hvor hollandske bønder slog sig ned på Amager og skabte et helt særligt samfund i Store Magleby.

Henning Sørensen fortæller om den hollandske indvandring generelt og om opbygningen af det unikke hollandske fællesskab på Amager. Anders supplerer med indsigt i de udfordringer, man som slægtsforsker kan støde på, hvis man har aner blandt de amagerhollandske familier.

Der er forplejning til dette foredrag

 

 

 

 

Onsdag den 10. december kl.19-21 Holder vi et foredrag  på Nitivej. 

Her vil Gitte Bergendorff Høstbo fortælle om, hvordan man laver en slægtsbog. Gitte giver gode råd og fortæller om egne erfaringer. At skrive en slægtsbog kan gøres på mange måder – alt efter smag og behag. Indholder kan også være meget forskelligt fra slægt til slægt og hvordan vælger vi det ud som gør at slægtsbogen bliver læst af vores familie og flere. Hvad skal der stå i en slægtsbog – Vi laver en lille kort øvelse i at skrive til en slægtsbog